Rozwód – co robić gdy przychodzi koniec?
Według statystyk już nawet jedna trzecia nowo zawieranych małżeństw nie przetrwa następnych pięciu lat. Współczynnik ten rośnie z każdą dekadą, nie tylko w Polsce, ale na świecie w ogóle. Skąd tak duży procent rozwodów? Czy rozwód to koniec świata?
Dlaczego dochodzi do rozwodu?
Na zakończenie małżeństwa wpływa kilka czynników, przede wszystkim większe przyzwolenie społeczne. Jeszcze kilkadziesiąt albo nawet kilkanaście lat temu rozwód nie był tak społecznie akceptowalny. Pokutowało myślenie, że małżeństwo jest na dobre i złe, bez względu na rangę problemów w nim występujących. Zdrady, alkoholizm, przemoc domowa i tym podobne sprawy były rozwiązywane (o ile były) w domowym zaciszu. Teraz uległo to całkowitej zmianie i tego typu powody są główną przyczyną rozwodów. Dobry adwokat tak pokieruje sprawą, że mamy szansę ją wygrać nawet przy niezbyt mocno obciążającym materiale dowodowym. Rozstanie okazuje się też coraz łatwiejszy i chociaż czasami trwa latami, to jednak są to już głównie formalności. W przypadku porozumienia stron cały proces można jeszcze bardziej skrócić. W takim przypadku warto skorzystać z porady profesjonalnego adwokata i razem z nim omówić szczegóły rozprawy.
Jak sobie radzić z rozwodem?
Bez względu na to z czyjej winy następuje rozpad małżeństwa, to rozwód jest zazwyczaj ciężkim doświadczeniem dla obojga partnerów. Wiąże się z pewnymi nieprzyjemnościami i rozprawami, więc nie da się o nim tak po prostu zapomnieć. Czasami też dochodzi do konfrontacji pomiędzy partnerami, żeby orzec o winie jednego z nich. Możemy zminimalizować negatywne skutki rozwodu poprzez wynajęcie dobrego adwokata i podążanie za jego wskazówkami oraz nie wdawanie się w pojedyncze kłótnie czy pyskówki. Jeżeli rozstanie jest dla nas trudnym doświadczeniem, warto doprowadzić do jego jak najszybszego końca. Jeżeli z jakiegoś powodu sprawa została wniesiona z orzeczeniem o naszej winie, to nie dawajmy drugiej stronie kolejnych „dowodów”. Można też skorzystać z pomocy psychologicznej, podczas której terapeuta pomoże nam się uporać z traumą i ciężkimi emocjami związanymi z danym doświadczeniem.
Jak wybrać prawnika?
Im lepszy prawnik, tym zazwyczaj szybszy koniec rozprawy. Skorzystajmy więc z takiej pomocy, weźmy pod uwagę między innymi opinie internetowe – im więcej takich pozytywnych opinii, tym większą pewność zyskujemy w naszym wyborze. Ponadto w razie wątpliwości można umówić się do prawnika na rozmowę i rozwiać je na miejscu, jeszcze przed jego wynajęciem. Jeżeli nie mamy takich możliwości skorzystajmy z pomocy poradni lub innych grup wsparcia. Możemy także skorzystać z wyszukiwarki. Wystarczy że wpiszemy coś w stylu adwokat olsztyn rozwód i naszym oczom ukaże się cała lista lokalnych kancelarii.
Na co uważać podczas rozwodu?
Wszystko zależy od atmosfery w jakiej przebiega. Oczywiście, ciężko o dobrą atmosferę w takim momencie, jednak rozwód można przeprowadzić za porozumieniem stron, co na pewno przyspieszy całą akcję, albo z orzeczeniem o winie jednego z partnerów. W drugim przypadku trzeba przygotować się na znacznie dłuższy proces, w czasie którego zbierany będzie materiał dowodowy oraz będą zeznawać świadkowie. Jedna i druga strona spróbują oczernić albo przedstawić w niekorzystnym świetle partnera, więc warto zawczasu się na to przygotować. Zebrać odpowiednie dowody, przygotować się na ewentualne „pranie brudów”, przeprowadzić szczerą rozmowę ze swoim adwokatem, aby i on mógł się przygotować odpowiednio do rozprawy i przede wszystkim nie dawać swoim zachowaniem nowych argumentów w ręce drugiej strony.
Rozwód może być traumatycznym doświadczeniem, ale można też go przetrwać w miarę bezboleśnie. Weźmy pod uwagę wszystkie za i przeciw przed rozpoczęciem właściwych procedur.